Trend

Hashimoto Tiroiditi için Besin Takviyeleri ve Bitkisel Çözümler

Hashimoto Tiroiditi teşhisi konulduysa ve doğal tedavi yöntemlerini kullanmayı düşünüyorsanız, sağlığınızı normale döndürmek için besin takviyeleri ve / veya bitkisel ilaçlar almayı düşünmüş olmanız için mükemmel bir şans var. Doğru besin takviyelerini almak Hashimoto’lara yardımcı olabilirken, bu ciddi otoimmün tiroid bozukluğunu kendi başınıza tedavi etmeye çalışmak hem zor hem de riskli olabilir.

Yerel sağlık gıda depolarını ziyaret edebileceklerini ve bir “tiroid desteği” formülü ya da bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin takviyesi satın alabileceklerini düşünen hastalara danıştım, bu tür takviyelerin bozukluklarının tedavisini sağlayacağını anladım. Gerçek şu ki, insanların Hashimoto Tiroiditi gibi durumları tedavi etmek için satın aldıkları doğal ürünlerin çoğu, sağlıklarını iyileştirmek için fazla bir şey yapmıyor. Bazen bu takviyeler semptomlarından geçici olarak rahatlama sağlayabilirken, çoğu durumda bir kişinin sağlığını tamamen normale döndürmek için sadece besin takviyelerinden daha fazlası gerekir. Ve elbette bu duruma sahip bazı insanlarda, doğal tedavi yöntemleriyle sağlıklarını tamamen geri yüklemek mümkün değildir (bu, yine de doğal bir tedavi protokolünden yararlanamayacakları anlamına gelmez).

Hashimoto Tiroiditi için besin takviyeleri seçerken, sadece tiroid bezinizin işlevini geri yüklemeye çalışmakla kalmayıp aynı zamanda önemli olduğu kadar bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Ve çoğu durumda adrenal bezler ve / veya vücudun diğer bölgeleri de etkilenir. Aslında, ben de dahil olmak üzere birçok sağlık uzmanı, tiroid bezini doğrudan tedavi etmeden önce bağışıklık sistemini güçlendirmeye odaklanmanın daha önemli olduğunu kabul ediyor. Bunun bir nedeni, zayıflamış bir bağışıklık sisteminin, birçok insanın öncelikle Hashimoto Tiroiditini geliştirmesinin büyük bir nedeni olmasıdır.

Bağışıklık Sistemi Desteği İçin Takviyeler

Hashimoto Tiroiditi olan insanlar için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı takviyeler arasında Ekinezya, Selenyum ve Astragalus bulunur. Tabii ki, bunlardan hangisini ve uygun dozu almanız gerektiğini belirlemek için önce yetkili bir doktora danışmalısınız. Besin takviyeleri satın almadan önce, kalitenin son derece önemli olduğunu unutmayın. Bu mutlaka orada en pahalı takviyeleri satın almanız gerektiği anlamına gelmez, ancak perakende mağazalarda, internette ve hatta birçok sağlık gıda mağazasında satılan çoğu besin takviyesinin düşük kalitede olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. . Ve eğer yüksek kaliteli besin takviyeleri değilse, vücudunuz onları düzgün bir şekilde emmeyecektir, bu da açıkça onları almaktan en iyi faydaları alamayacağınız anlamına gelir.

Peki, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yerel sağlık gıda mağazanızda bir bağışıklık sistemi destek formülü almanın nesi yanlış? Yüksek kaliteli bir bağışıklık destek formülü bulabilirseniz, bu harika, ancak orada bulunan düşük kaliteli olanların hepsine ek olarak, harika bir şey yapabilen tek bir “doğal hap” bulmak son derece zor olduğunu unutmayın. bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bir iş. Bağışıklık sisteminizi geçici olarak artırmak ve soğuk algınlığı veya grip ile düşme olasılığını azaltmak için bir “sağlık formülü” almak bir şeydir. Bir bağışıklık sistemi destek formülünün Hashimoto Tiroiditi gibi bir otoimmün durumla etkili bir şekilde mücadele etmesini beklemek tamamen farklı bir şeydir.

Ayrıca, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için sadece besin takviyeleri almaktan daha fazlasını gerektirdiğini bilmek de önemlidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacak ve vücudun diğer bölgelerinin sağlığını korumaya yardımcı olacak beş kural şunlardır:

Kural # 1: Çoğu zaman sağlıklı beslenin.

Kural # 2: Kaliteli besin takviyeleri alın.

Kural # 3: Her gece en az 8 saat kaliteli uyku alın

Kural # 4: Stresi Etkili Yönetin

Kural # 5: Düzenli egzersiz yapın

Hashimoto Tiroiditiniz varsa ve bu beş şeyi tutarlı bir şekilde yaparsanız, zamanla bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz, bu da iyileşmenize yardımcı olur. Buna ek olarak, bu, Hashimoto’ları olan kişilerde çok yaygın olan diğer otoimmün koşulların gelecekte gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, çoğu insanın hayatlarının geri kalanında sadece sentetik tiroid hormonu alması ve asla bağışıklık sistemi bileşenini ele almamasıdır. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye odaklanırsanız, tiroid bezinizin işlevini geri yüklemeye ek olarak, gelecekte sağlıklı kalma olasılığınız daha yüksektir.

Böbreküstü Bezlerinizi Kontrol Edin

Bağışıklık sistemi bileşenine odaklanmanın yanı sıra, Hashimoto Tiroiditli birçok insanın adrenal problemleri olduğu için böbreküstü testlerinizi de yaptırmalısınız. Ve bağışıklık sisteminde olduğu gibi, tiroid bezine herhangi bir doğrudan tedavi vermeden önce adrenal fonksiyonun ayarlanması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden ve adrenal bezleri dengelemeden önce tiroid bezini tedavi etmeye çalışırsanız, tedavi neredeyse etkili olmayacaktır.

Çoğu zaman, şimdiye kadar bahsettiğim bu problemler, yukarıda sıraladığım beş kurala uyularak çözülebilir, çünkü sağlıklı ve düzenli yemek, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olur ve buna karşılık 3 numaralı kuralı uygulamak gerekebilir. kaliteli uyku her gece. Genel olarak, adrenal bezleri yönetirken ana anahtar kan şekeri seviyelerini düzenlemektir. Ve bunu yapmanın en iyi iki yolu, 1) sahip olabileceğiniz tatlı isteklerden kurtulmak ve 2) yemek yemeden uzun süre devam etmekten kaçınmaktır.

Böbreküstü Bezlerine Yönelik Takviyeler

Böbreküstü bezine yardımcı olabilecek besin takviyeleri gelince, bunlardan biri, sahip olabileceğiniz herhangi bir tatlı ve karbonhidrat arzusunu durdurmaya yardımcı olabilecek Gymnema olarak adlandırılır. Ayrıca hayatınızdaki stresi de yönetmeniz gerekir ve bu yaşam tarzınızı bir dereceye kadar değiştirmeyi içerirken, kronik strese yardımcı olabilecek bir bitki, Sibirya Ginseng olarak da adlandırılan Eleuthero’dur. Bir kez daha, bu takviyelerin uygun dozajını belirlemek için yetkili bir doktora danışın.

Bağışıklık sistemi ve adrenal bezlere ek olarak, vücudun diğer bölgeleri de sorunun nedeni olabilir, bu nedenle bağışıklık sistemine ve adrenal bezlere değinmek önemlidir, ancak sağlığınızı normale döndürmek için yeterli olmayabilir. Bazı insanlar gastrointestinal sistemlerinde bozukluklarının altında yatan neden olan problemleri vardır. Diğerleri de ele alınması gereken hormonal dengesizliğe sahiptir. Bu nedenle, doğal bir endokrin doktora danışmak iyi bir fikirdir, çünkü yetkin bir kişi sadece tiroid bezine değil, vücudun diğer bölgelerine de bakacaktır.

Tiroid Bezi Desteği Takviyeleri

Tiroid bezinden bahsetmişken, işlevine yardımcı olmak için alabileceğiniz takviyeler vardır. Hashimoto Tiroiditi olan birçok insan iyot eksikliğidir. Bununla birlikte, Hashimoto’lu biri hem bağışıklık sistemi bileşeni hem de adrenaller ele alınana kadar iyot ALMAMALIDIR. Yarasadan çıkarılırsa, iyot iyiden daha fazla zarara neden olabilir ve bu, birçok sağlık uzmanının Hashimoto Tiroiditi olan birine iyottan tamamen kaçınmasını söylemesinin bir nedenidir. Bu nedenle, eksikliği olan bir kişi için iyot almak gerekli olabilir, ancak Hashimoto’lar için zamanlama son derece önemlidir.

Ashwaganda ve Bladderwrack gibi tiroid desteği sunabilecek başka takviyeler ve otlar olsa da, Hashimoto Tiroidleri ile tiroid bezinin genellikle doğrudan etkilenmediği gerçeği devam etmektedir. Başka bir deyişle, otoimmün durumun gerçek nedenini ele alarak, genellikle tiroid bezine minimum beslenme desteği veren zamanlar iyi olacaktır. Bu nedenle, genellikle tiroid bezinin işlevini restore etmeyi amaçlayan birçok takviyeyi almak için iyi bir neden yoktur. Vücudun diğer bölgelerini temizleyerek ve daha sonra tiroid bezine bir miktar besin desteği vererek, bu bez sıklıkla tekrar normal seviyede çalışmaya başlayacaktır.

Bu, elbette, bir kişinin sağlığını tamamen geri kazanmanın mümkün olduğunu varsayar, çünkü bazı durumlarda bu yapılamaz. Örneğin, tiroid bezini tamamen çıkarmış olan birisinin muhtemelen hayatlarının geri kalanı boyunca sentetik veya doğal tiroid hormonu alması gerekecektir. Öte yandan, bu, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye, adrenal bezlerinin işlevini geri kazanmaya, hormonal dengesizlikleri düzeltmeye vb. Yardımcı olmak için doğal tedavi yöntemlerini düşünmemesi gerektiği anlamına gelmez.

Özet olarak, çoğu durumda besin takviyeleri ve bitkisel ilaçlar almak yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sadece “doğal” olmaları, herhangi bir risk taşımadığı anlamına gelmez, bu yüzden kendinize asla kendi kendinize tedavi etmemelisiniz ve bunun yerine bir uzmana danışmalısınız. Herkes farklı olduğundan, bazı insanların farklı takviyeler ve otlar alması gerektiği ve elbette herkesin aynı dozu alması gerekmeyeceği mantıklıdır.

Ayrıca, besin takviyeleri ve bitkisel ilaçlar Hashimoto Tiroiditli birçok kişiye yardımcı olsa da, takviyeleri ve bitkileri tek başına almak sağlığınızı normale döndürmez. Bunu başarmak için, yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız, düzenli egzersiz yapmanız, her gece kaliteli uyku almanız ve hayatınızdaki stresi yönetmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi, sağlığınızı düzeltmek kesinlikle kolay değildir, ancak çoğu zaman mümkündür. Ancak bu duruma sahip olan kişinin hayatında bu değişiklikleri yapmaya hazır olması gerekir. Bu değişiklikleri yapmaya hazırsanız ve doğal bir tedavi protokolüne aday olup olmadığınızı görmek istiyorsanız, doğal bir endokrin doktoruna danışmayı düşünün. Bu yıl verdiğiniz en akıllıca karar çok iyi olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı