Yatak Yaraları için Bitkisel Tedaviler

Klasik homeopatinin temel kavramı, sağlıklı insanlar üzerinde kullanıldığında semptomlara neden olabileceğinden, ilaçların benzer hastalıkları tedavi ettiği bilgisine dayanmaktadır. Terapi ve diagnostikte homeopati genellikle sistematiktir ve sadece hastalıkla ilgili semptomları ve değişiklikleri değil, hastalık hastalarının bir bütün olarak, ruh, ruh ve bedenin tüm çarpıcı özelliklerini içerir.

Basınç yaraları, dekübitus ülserleri ve trofik ülserler olarak da bilinen yatak yaraları, cildin güvenilmeyen dış basınca katlandığı yerde gelişir. Felçli, bilinçsiz veya hareketsiz olanlar ve uzun süre yatak veya tekerlekli sandalyeye mahkum olanlar en hassas olanlardır. Antienflamatuar özelliklere sahip bitkisel ilaçlar onlara karşı etkilidir.

Yaralar en sık kalçalarda, ayrıca omuzlarda, dirseklerde, bellerde, kalçalarda, dizlerde, ayak bileklerinde ve topuklarda görülür. Yavaşça kalınlaşan ve şişen kırmızı, hassas cilt lekeleri olarak başlarlar. Derideki kabarcıklar ve açıklıklar yaygındır. Sürekli basınç, yaraların iyileşmesini önler ve enfeksiyonu davet eder. Her zaman tıbbi müdahale gerektiren şiddetli yatak yaraları kemiği ortaya çıkarabilir ve cerrahi ve cilt grefti gerektirebilir.

Yatak yaralarının tedavisi zor olduğu için önleme en iyi ilaçtır. Herhangi bir yerde basıncı en aza indirmek için, hastanın pozisyonu her iki saatte bir değiştirilmelidir. Basınçlı alanlar dikkatlice süngerle yıkanmalı ve kurutulmalı ve az miktarda sabun kullanılmalıdır. (Islak cilt, özellikle inkontinanstan kaynaklanıyorsa, enfeksiyona yatkındır.) Yün battaniyeyle doldurma yatakları basıncı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Mısır nişastası ve talk pudrası – genellikle nemli cilde ve açık yaralara serpilir – cildin kuru kalmasına yardımcı olabilir. Diğer önlemler arasında ayak ve bacak egzersizleri, hafif masaj ve vitamin takviyeli diyet yer alır.

Mür

 

Sıkılaştırıcı ve antiseptik bir tentür yapmak için, 1 kısım mür çalının reçinesini 5 kısım yüzde 90 izopropil sürtünme alkolüyle karıştırın. Ticari tentürler de satılmaktadır. Daha fazla tahriş meydana gelmediğinden emin olmak için önce sağlıklı cilt üzerinde test yapın. Asla açık yaraya başvurmayın.

Aloe vera jeli

 

Aloe yaprağının merkezi boyunca dikkatlice dilimleyin, kenarları soyun ve jeli kazıyın. Jel çoğu mağazada mevcuttur, ancak taze jelin anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkisi çok daha fazladır.

Arnika

 

Çiçek başlarının anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri ticari tentürlerde ve merhemlerde yakalanır. Bir bezle uygulayın veya bir kümes hayvanına ekleyin. Uzun süreli kullanım dermatite neden olabilir. Dahili olarak almayın.

Aynısafa

 

Standart bir çay (harici kullanım için), tentür veya merhem yapmak için 1 ila 2 çay kaşığı çiçek kullanın. Demlenmiş çayı temiz bir bezle uygulayın. Veya ticari bir merhem kullanın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı