Ayurveda ile Uykusuzluk İçin Faydalı ve Doğal Çözümler

Uykusuzluk Ayurveda’da ‘anidra’ olarak da bilinir. Ayurveda bilim adamlarına göre, ‘pitha’ ve ‘doshas’ size uykusuz geceler vermenin ana nedenleridir. Bir kişinin tüm sağlığını ve günlük işleyişini etkileyen uygun dinlenme ve uykuya sahip olmadığı mahrum bir durumdur.

Uykusuzluğun başlıca nedenleri yoğun bir yaşam tarzı, yüksek iş stresi, düzensiz uyku döngüleri, cep telefonlarına bağımlılık ve diğer modern cihazlardır. Dinlendirici uyku, dengeli beslenme ve basit yaşam tarzı, herhangi bir Ayurveda terapötik tedavisinin üç temel temelidir.

Ayurveda bitkilerinin zenginliği ve Anidra veya uykusuzluk için farklı ilaç türleri:

  • Brahmi Bitki: Bu bitki, zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan insan beyni için güç dolu bir toniktir. Brahmi aynı zamanda etkili bir sakinleştirici ve uykusuzluk için harika bir Ayurveda tıbbıdır. Yatmadan önce Brahmi tozu veya Brahmi çayı almak derin bir uykuya neden olabilir.

  • Ashwagandha Bitki: Canlılık ve enerji sağlamak için Ayurveda toniği olarak kullanılır. Beyninizin ve zihninizin reflekslerini koordine etmeye yardımcı olur. Ve bu kaliteli uykuya neden olur. Ashwagandha otu ile uykusuzluk için normal Ayurveda tedavisi genellikle bitkisel bir tozdur. Dozaj bir bardak ılık süt ile birlikte alınabilir.

  • Kediotu Otu: Hint bitki kediotu, özellikle kolon, eklemler, kan damarları ve sinir kanallarından vücut toksinlerini temizlemeye yardımcı olur. Bu yıkama aktivitesi gençleşir ve vücuttaki yeni canlılığı aşılar. Bununla birlikte, kediotu bitkisi diğer bitkisel karışımlarla birlikte alınmalıdır.

  • Vacha Bitki: Bu bitki baş ağrısı, soğuk algınlığı ve uykusuzluk gibi yaygın rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Vacha ‘Acorus Calamus’ olarak bilinir ve etkili bir Ayurveda tıbbıdır. Hindistan’da, bitki bir taşa sürtünür ve macun, konuşmalarını ve hafızasını geliştirmek için küçük tots’a verilir.

Çok var Uykusuzluk için Ayurveda bitkisel ilaçlar. Diğer ilaçlar arasında Nidrodaya rasa, pipplimula churna, vatakulantaka ve swamamakhshik bhasma bulunur. Ayurveda sağlık mağazalarında toz veya churna formunda bulunabilirler.

Ayurveda çalışmalarına göre, uykusuzluğun birincil kök nedenleri şunlardır:

  • Vücutta biriken ve doğal dolaşımı engelleyen toksinler

  • Kötü beslenme alışkanlıkları ve düşük beslenme seviyeleri

  • Dengesiz bir sinir sistemi ve zayıf bir sindirim sistemi

  • Yorgun fiziksel durumla birlikte sürekli zihinsel stres birikimi

  • Düşük doğal bağışıklık gücü

  • Doğal biyolojik saatin tamamen bozulması

Allopatik ilaçlar genellikle bu kök nedenleri görmezden gelir ve geçici bir tedavi için ilaçlar sağlar. Vücut faktörlerinin çoğu ele alınmaz ve sonuç olarak durum yakında kronikleşir. Sayısız insan uykusuzluk çekiyor ve geçici veya kısa süreli rahatlama bulmaya çalışıyor.

Bununla birlikte, Ayurveda insan zihninin ve bedenin karmaşık işleyişini derinlemesine araştırır. Kademeli yaşam tarzı değişiklikleri ile mükemmel bir sağlık sağlamaya ve dönüştürmeye hazırlar. Tanınmış bir Ayurveda pratisyeni, vücudunuzdaki dozları dengelemek için yoga ve diğer nefes egzersizleri yapmanızı tavsiye edebilir. Doğru yoga uygulamaları, hastalıklara karşı doğal bağışıklığınızı oluşturabilir ve bedensel elementlerin mükemmel dengesini sağlayabilir. Denge geri yüklendiğinde, uykusuzluk durumu otomatik olarak düzeltilir.

Eski Ayurveda Bilim ve Uykusuzluk

Eski zamanlardan beri, geleneksel allopati doktorlarının ortaya çıkmasından önce, büyük Ayurveda bilimi zihin ve vücut hastalıklarını iyileştirmek için kullanıldı. Ayurveda ilaçları,% 100 doğal bitkisel ilaçlar sunan geniş bir okyanus gibidir.

Ayurveda, Hint mirasının bir parçasıdır. Uzman Ayurveda doktorları, eski bilimin temel olarak üç temel ilkeye dayandığına inanmaktadır; algı müdahalesi ve sözlü tanıklık. Bu uzmanlar bilgi ve deneyimlerini düzenli olarak uykusu olan uykusuzluk hastalarını tedavi etmek için kullanırlar. Zamanında uyku alışkanlıklarının ve erken uyanmanın önemine vurgu yapıyorlar. İyi bir gece uykusu sizi yenileyebilir ve tüm olumsuz titreşimlerden zihninizi temizleyebilir. Benzer şekilde, geceleri rahatsız edilmeden uyumak, beyni ve zihni rahatlatmak ve huzurlu düşünce kalıplarının akışı için çok önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı